Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
logo serwisu Szymb@rk

Cudowny obraz M.B. Łaskawej z drewnianego kościółka pw. Św. Wojciecha w Szymbarku pochodzi z XVII wieku (MDCLIII = 1653). Fundatorką ołtarza maryjnego była żona Tadeusza Siedleckiego (a T. Siedlecki fundatorem kościoła). Jest to piękna scena umilenia. Szymbarczanie zwykli mówić, że większość próśb i łask otrzymywali, modląc się do Matki Najświętszej. Gdy raz spojrzało się na twarz Przenajświętszej, wszędzie czuło się obecność Jej wzroku. „Był taki przytulny" wspominają. Od wiosny do późnej jesieni obraz tonął w kwiatach, a w parze z nimi zanoszono słowa: „Panno Łaskawa módl się za nami".

W roku 1984 obraz przeniesiono do Kaplicy Maryjnej nowego kościoła. Stamtąd, w nocy z 27 na 28 VI 1993 r. został skradziony przez nieznanych sprawców. Każdego roku, w rocznicę bezczelnego rabunku, duszpasterze parafii z wiernymi modlą się o Jego powrót.

Poniżej zdjęcie obrazu M.B. Łaskawej, kiedy to znajdował się w starym kościółku św. Wojciecha. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Pana Stanisława Wierzbickiego, który pochodzi z Szymbarku, a obecnie mieszka w Mszance. Serdecznie dziękujemy za przesłane zdjęcia - redakcja.

Kliknij na zdjęciu, aby powiększyć.


Komentarze   

0 #1 Leszek 2012-01-11 20:27
Pamiętam jeszcze czasy jak obraz był w starym kościele.... Niestety znaleźli się "chętni" na wspaniały obraz. Wielka szkoda.
Cytować

Dodaj komentarz

Serwis Szymb@rk nie będzie publikować komentarzy, które:
-są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne;
-są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego;
-zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe;
-zawierają reklamy produktów lub usług;
-propagują alkohol, narkotyki lub inne środki odurzające;
-obrażają osoby publiczne;
-mogą łamać prawa autorskie;
-nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu;

Kod antyspamowy
Odśwież